زمان ایران دیابت لبنیات ایرانی بهداشت

زمان: ایران دیابت لبنیات ایرانی بهداشت رانندگی لوازم آرایش لوازم آرایشی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی جلبک‌های باستانی، پیدایش حیوانات را توضیح می‌دهند

تحقیقات تازه نشان می‌دهد که تغییرات زیست‌محیطی در 650 میلیون سال پیش، موجب گسترش تکثیر جلبک‌ها در پایه زنجیره غذایی و پیدایش موجودات پیچیده و تکامل‌یافته شد.&nb

جلبک‌های باستانی، پیدایش حیوانات را توضیح می‌دهند

جلبک های باستانی، پیدایش حیوانات را توضیح می دهند

عبارات مهم : زندگی

تحقیقات تازه نشان می دهد که تغییرات زیست محیطی در 650 میلیون سال پیش، موجب گسترش تکثیر جلبک ها در پایه زنجیره غذایی و پیدایش موجودات پیچیده و تکامل یافته شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از سیکر، جهت نزدیک به سه میلیارد سال، تکامل زندگی بر روی زمین، عمدتا در مرحله تک سلولی متوقف شده است بود و یک دنیای پوشیده شده است به وسیله آب و پر از باکتری بود.

جلبک‌های باستانی، پیدایش حیوانات را توضیح می‌دهند

اما محققان اخیرا گزارش دادند که حدود 650 میلیون سال پیش ذوب شدن “زمین گلوله برفی” – زمانی که اقیانوس ها در استوا به عمق دو کیلومتری (1.2 مایل) یخ زده بودند – منجر به شکوفایی جلبک ها در سطح جهانی شد که همه چیز را عوض کردن داد.

جلبک یا گاوآب به موجودات گیاه مانند آبی می گویند. هر جا که اندکی خیس و یا مرطوب باشد، گیاه های بدون گل یافت می شوند.

تحقیقات تازه نشان می‌دهد که تغییرات زیست‌محیطی در 650 میلیون سال پیش، موجب گسترش تکثیر جلبک‌ها در پایه زنجیره غذایی و پیدایش موجودات پیچیده و تکامل‌یافته شد.&nb

ساده ترین آن ها، جلبک ها، خزه ها، هپاتیک ها و کرف ها هستند و اکثر آنها نزدیک و یا داخل آب زندگی می کنند و ریشه حقیقی ندارند.

“یوشن براکز”، استاد دانشگاه ملی استرالیا و نویسنده یک پژوهش در مجله “Nature” گفت: باکتری های میکروسکوپی با جلبک های بسیار بزرگتر جایگزین شده است اند که از مواد مغذی موجود در کوه ها به علت وجود یخچال های طبیعی که به سمت دریا حرکت می کنند، تغذیه می کردند.

وی در حالی که در کنفرانس ژئوشیمی بین المللی در پاریس حضور داشت تا یافته های خود را ارائه کند، به خبرگزاری فرانسه گفت: این ارگانیسم ها پایگاه مهم شبکه غذایی را متحول کردند و بدون آنها امروز ما اینجا نبودیم.

جلبک‌های باستانی، پیدایش حیوانات را توضیح می‌دهند

چرایی و چگونگی و وقت شکل گیری نخستین موجودات پیچیده روی کره زمین هر لحظه یکی از بزرگترین و قدیمی ترین رازهای خلقت در علم بوده است.

کماکان، تعداد فرضیه ها زیاد از حقایق اثبات شده است هست. این فرضیه ها به وسیله دو گروه متخصصان در زمینه منشا پیدایش موجودات پیچیده مطرح شده است که نظرات متفاوتی دارند.

بحث بین این دو گروه جهت دو دهه ادامه داشته هست. آنها واقعا به طور جدی بر مواضع خود اصرار دارند و جلساتشان پر سر و صدا است.

تحقیقات تازه نشان می‌دهد که تغییرات زیست‌محیطی در 650 میلیون سال پیش، موجب گسترش تکثیر جلبک‌ها در پایه زنجیره غذایی و پیدایش موجودات پیچیده و تکامل‌یافته شد.&nb

یک طرف، عمدتا متخصصان زیست شناسی که گروه غالب نیز هستند، ادعا می کنند که واقعا هیچ معمایی جهت حل شدن وجود ندارد.

آنها استدلال می کنند که رسیدن ژنوم حیوان به جایگاه “پیچیده” در فرایند تکامل وقت می برد؛ حتی میلیاردها سال. به عبارت دیگر، محدودیت ها ذاتی بودند و نه محیط زیستی.

جلبک‌های باستانی، پیدایش حیوانات را توضیح می‌دهند

گروه دوم می گویند که حیوانات می توانند سریع تر تکامل پیدا کنند، ولی چیزی آنها را عقب نگه داشت.

اکسیژن کافی مدتها بوده که به عنوان مانعی حیاتی جهت زیاد کردن زندگی چند سلولی دیده می شده است هست. ارگانیسم های بزرگ و مصرف کننده انرژی، نیاز به یک سوخت قدرتمند (اکسیژن) جهت کمک به رشد و زندگی دارند.

“براکز” می گوید: مطالعه ما نخستین شواهد واقعی را نشان می دهد که عنوان کمبود اکسیژن نبوده، بلکه فقدان منبع غذایی مغذی و فراوان بوده است که ما را متوجه جلبک ها می کند.

مقادیر زیادی مواد مغذی حاوی نیتروژن به واسطه ذوب شدن یخ های سطح زمین به دریا کشیده شده است هست، به طوری که جلبک های فتوسنتز کننده را قادر کرده تا به وسیله باکتری های بسیار کوچکتر تکثیر شوند.

پایه زنجیره غذایی تعیین کننده میزان انرژی موجود در اکوسیستم است و جلبک ها به طور میانگین 1000 برابر بزرگتر از باکتری ها هستند.

“براکز” می گوید: این تفاوت تقریبا تفاوت میان یک موش و یک فیل هست. در محیط زیست اقیانوس، اندازه چیزی است که واقعا اهمیت دارد.

شما به طور ناگهانی مقدار زیادی مواد مغذی و با انرژی اوج در پایه شبکه غذایی داشتید که کل اکوسیستم را به سوی موجودات پیچیده و بزرگ هدایت کرده است.

محققان شواهدی از این انتقال را در نمونه های سنگی یافتند که از عمق کویر مرکزی استرالیا استخراج شده است است که بلافاصله بعد از انجماد عمیق سیاره زمین که حدود 50 میلیون سال طول کشیده، شکل گرفته اند.

محققان با استفاده از “کروماتوگرافی” (که اجزای شیمیایی را جدا می کند) و طیف سنجی (که توده ها را اندازه گیری می کند)، به دنبال مشاهده تغییرات در طول وقت در نسبت دو نوع مولکول، یک پروکسی جهت فرم های زندگی پیچیده تر و دیگری جهت باکتری ها هستند.

“کروماتوگرافی” یا “سَوانِگاری” (Chromatography) روشی است در علم شیمی جهت جداسازی اجزای یک مخلوط با عبور دادن یک فاز متحرک از روی یک فاز ساکن.

در این روش معمولا مخلوط که به صورت مایع یا گاز هست، از یک لوله یا شبکه گذرانده می شود؛ سرعت حرکت اجزای تشکیل دهنده مخلوط در لوله یا شبکه با توجه به عنصرهای دیواره داخلی آنها متفاوت هست. در نتیجه مخلوط به اجزای تشکیل دهنده تجزیه شده است و هر جز جداگانه خارج می شود.

در “کروماتوگرافی” دو فاز وجود دارد: فاز ثابت و فاز متحرک. فاز ثابت در واقع اجزای درون لوله یا شبکه جداسازی را تشکیل می دهند و فاز متحرک مربوط به ماده ای است که می خواهد مورد تجزیه و تخلیص قرار بگیرد.

فاز ثابت می تواند مایع یا جامد باشد که بر اساس اینکه جامد یا مایع باشد، به “کروماتوگرافی” جذب سطحی و “کروماتوگرافی” تقسیمی، تقسیم می شوند.

اساس جداسازی در “کروماتوگرافی” متفاوت هست. جداسازی بر اساس وزن مولکولی و جداسازی بر اساس میل اتصال به فاز ثابت از اعم این اصول است.

“کروماتوگرافی” یک اصطلاح کلی است که در آزمایشگاه ها جهت جداسازی ترکیبات استفاده می شود. این ترکیب در مایعی به نام فاز متحرک حل شده است است و به وسیله ساختار دیگری به نام فاز ثابت نگه داری می شود. اجزای متفاوت این ترکیب با سرعت های مختلفی حرکت می کنند و همین امر باعث جداسازی این ذرات می شود. جداسازی بر اساس تفکیک دیفرانسیلی بین فاز متحرک و ثابت انجام می شود. تفاوت های نامحسوس در مقدار پارتیشن یک ترکیب در فاز ثابت باعث جدایی اجزا می شود.

“کروماتوگرافی” می تواند مقدماتی و یا تحلیلی (تجزیه ای) باشد. نشانه از “کروماتوگرافی” مقدماتی جداسازی اجزا جهت استفاده های پیشرفته هست. این در حالی است که “کروماتوگرافی” تحلیلی به صورت نرمال بر روی گروه کوچکی از مواد صورت می گیرد و جهت اندازه گیری نسبت آنالیت ها در مخلوط هست. این دو با یکدیگر متناسب بوده و هیچ تضادی با یکدیگر ندارند.

“طیف سنجی” یا “بیناب نمایی” (Spectroscopy) به عنوان مطالعه برهمکنش بین نور و ماده نیز تعریف می شود.

از لحاظ تاریخی “طیف سنجی” به شاخه ای از علم برمی گردد که نور مرئی جهت مطالعات نظری در ساختار ماده و آنالیزهای کیفی و کمی استفاده می شد.

اگرچه اخیرا به عنوان یک تکنیک تازه نه فقط جهت نور مرئی، بلکه جهت بسیاری از اشکال تابش های الکترومغناطیسی و غیرالکترومغناطیسی مانند میکروموج ها، امواج رادیویی، اشعه ایکس، الکترون ها، فوتون ها (امواج صوتی) و غیره بکار برده می شود.

از انواع روش های مهم و پرکاربرد در شیمی آلی می توان به روش های طیف سنجی مادون قرمز، جرمی، ماوراء بنفش و رزونانس مغناطیسی هسته اشاره کرد.

“طیف سنجی” اغلب در شیمی فیزیک (به طور مثال در نوعی تصویربرداری ام .آر.آی) و شیمی تجزیه جهت شناسایی ماده از طریق طیف گسیلی یا جذبی از آنها به کار برده می شود.

وسیله ای که طیف هر ماده را ثبت می کند، “طیف سنج” یا “اسپکترومتر” نام دارد.

“طیف سنجی” همچنین به طور فراوان در اخترشناسی و مشاهدات از راه دور استفاده می شود. اکثر تلسکوپ های بزرگ طیف نگار دارند.

نتایج تحقیقات نشان داد که عوض کردن شدید، با زیاد کردن 100 تا 1000 برابری تعداد مولکول ها، نشانگر موجودات پیچیده است.

“براکز” گفت: زیاد کردن جلبک ها و ظهور حیوانات در یک وقت بسیار نزدیک به یکدیگر است که احتمال تصادفی بودن این اتفاق بسیار بعید و تقریبا غیر ممکن است.

واژه های کلیدی: زندگی | باکتری | جیره غذایی | اخبار علمی و آموزشی

جلبک‌های باستانی، پیدایش حیوانات را توضیح می‌دهند

جلبک‌های باستانی، پیدایش حیوانات را توضیح می‌دهند

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs