زمان ایران دیابت لبنیات ایرانی بهداشت

زمان: ایران دیابت لبنیات ایرانی بهداشت رانندگی لوازم آرایش لوازم آرایشی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مذاکرات بعدی کشور عزیزمان ایران و کانادا در اوتاوا/ جاسوسی کشور عزیزمان ایران د

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه در این نشست گفت: موفقیت عراق در مبارزه با تروریسم و آزادسازی موصل را تبریک می گویم.

مذاکرات بعدی کشور عزیزمان ایران و کانادا در اوتاوا/ جاسوسی کشور عزیزمان ایران د

سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد: مذاکرات بعدی کشور عزیزمان ایران و کانادا در اوتاوا/جاسوسی کشور عزیزمان ایران در آلمان ادعایی نابجا

عبارات مهم : ایران

بهرام قاسمی در نشست مطبوعاتی خود آزادسازی موصل را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه در این نشست گفت: موفقیت عراق در مبارزه با تروریسم و آزادسازی موصل را تبریک می گویم.

مذاکرات بعدی کشور عزیزمان ایران و کانادا در اوتاوا/ جاسوسی کشور عزیزمان ایران د

در مورد برجام نگرانی نداریم

بهرام قاسمی در پاسخ به این پرسش که نظر شما در رابطه با صحبتهای آقای عراقچی مبنی بر اینکه وزارت امور خارجه کشورمان نسبت به سیاست های آمریکا در قبال برجام دلواپس هست، خاطر نشان کرد: از جلسه آقای عراقچی و صحبتهای ایشان گفتید که من بی اطلاع هستم. بعید می دانم که ایشان نگرانی در مورد چیزی داشته باشند.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه در این نشست گفت: موفقیت عراق در مبارزه با تروریسم و آزادسازی موصل را تبریک می گویم.

وی ادامه داد: ماخیلی دلواپس چیزی نیستیم و در رابطه با برجام قبلا صحبت کردیم. فکر میکنم خیلی جای توضیح نداشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: فکر می کنم ابعاد برجام و اینکه چه نوع توافقی است برهمه مشخص هست. به نظر می رسید و امروز هم زیاد به نظر میرسد که آقای ترامپ و هیئت حاکمه ایالات متحده آمریکا نمی توانند به تنهایی در نقض برجام و از بین بردن آن تلاش کنند.

وی ادامه داد: اقداماتی که در دوران هفته های اخیر اتفاق افتاده همین را نشان می دهد و به همین علت به جای برخورد با برجام آمریکا کارها سیاسی، روانی و اقتصادی خود را که کارها منفی و ضد ایرانی هستند را در لوایح دیگر متمرکز کرده است.

مذاکرات بعدی کشور عزیزمان ایران و کانادا در اوتاوا/ جاسوسی کشور عزیزمان ایران د

قاسمی ادامه داد: کارها دیگری هم در حال پیگیری است و علاقه مند هستند که از این طریق آثار مثبت برجام را خنثی کنند، چه از نظر مباحث تحریمی که مطرح می کنند و چه از نظر آثار روانی که می تواند بر موسسات مالی و بنگاه های اقتصادی، صنعتی و تجاری دنیا بگذارد. آنها می خواهند از این طریق آثار مثبت و ثمربخشی که می توانست برجام در حوزه اقتصادی جهت کشور عزیزمان ایران داشته باشد را کمرنگ یا بی اثر کنند.

برای برخورد با هرگونه اقدام ناپسند و نابه جای آمریکا آماده ایم

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه در این نشست گفت: موفقیت عراق در مبارزه با تروریسم و آزادسازی موصل را تبریک می گویم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکیدکرد: در حوادث هفته های گذشته و اتفاقاتی که رخ داده است علائم جدی و مثبتی وجود دارد که باید با تامل بیشتری با آن برخورد کرد و در رابطه با قضاوت در مورد آینده با صبر برخورد کرد و دید که آمریکا از چه روشها و سیاست هایی پیروی خواهد کرد. ما منتظر خواهیم ماند و قطعا همانطور که قبلا هم گفته شده است است جهت هرگونه اقدامی آمادگی مورد نیاز را داریم. خوشبختانه کشور امروز بیش از گذشته و سالیان قبل در حوزه های متفاوت آمادگی مورد نیاز را جهت برخورد با هرگونه اقدام ناپسند و نابه جا خواهد داشت.

روابط کشور عزیزمان ایران با عراق تنگاتنگ و همه جانبه است

مذاکرات بعدی کشور عزیزمان ایران و کانادا در اوتاوا/ جاسوسی کشور عزیزمان ایران د

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به بعضی اظهار نظرها مبنی بر اینکه روابط کشور عزیزمان ایران و عراق در دولت یازدهم به پایین ترین سطح خود رسیده است با رد اینگونه تحلیل ها تصریح کرد: روابط کشور عزیزمان ایران با عراق تنگاتنگ و همه جانبه است.

وی با بیان اینکه چند روز پیش شاهد سفر آقای حیدر عبادی نخست وزیر عراق و همچنین عمار حکیم به پایتخت کشور عزیزمان ایران بودیم، افزود: هیأت های مختلفی بین دو کشور در زمینه های گوناگون در حال تبادل است و این روابط در جریان است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین به کمک های مستشاری کشور عزیزمان ایران به عراق جهت مبارزه با تروریسم اشاره کرد و گفت: کشور عزیزمان ایران در زمینه ارائه کمک های مستشاری به این کشور حرف نخست را می زند.

افزایش درگیری ها در منطقه به نفع هیچ کس نیست

قاسمی همچنین در پاسخ به پرسشی در ارتباط با زیاد کردن درگیری ها در قره باغ اظهار کرد: زیاد کردن درگیری ها در منطقه به نفع هیچ کس نیست. این تنش ها به نفع مردم آذربایجان و ارمنستان و کل منطقه نیست و گاهی احساس می شود که عناصری خارج از منطقه تلاش می کنند که در این اختلافات بدمند.

این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: ما از زیاد کردن این تنش ها متأثر هستیم و آن را غلط می دانیم و امیدواریم به سمت کم کردن تنش ها حرکت کنیم و جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران تلاش های خود را در این چارچوب انجام می دهد.

قاسمی تأکید کرد: مواضع ما در ارتباط با عنوان قره باغ روشن است و ما با هرگونه تنشی مخالف هستیم.

پرونده های دیپلمات های ربوده شده است ایرانی در لبنان همچنان مفتوح است

بهرام قاسمی همچنین در ارتباط با آخرین پیگیری های وزارت امور خارجه در مورد چهار دیپلمات ربوده شده است ایرانی در لبنان اظهار کرد: پرونده های دیپلمات های ربوده شده است ایرانی در لبنان همچنان مفتوح می باشد، پیگیری آن همچنان در دستور کار وزارت امور خارجه است و این پرونده باز است و فراموش نشده است.

سیاست داشتن تماس های مورد نیاز جهت برطرف سوء تفاهم های احتمالی بین کشورهای منطقه را دنبال می کنیم

قاسمی همچنین در ارتباط با بحران ایجاد شده است در مورد روابط قطر با تعدادی از کشورهای عربی و نگاه کشور عزیزمان ایران به این عنوان تصریح کرد: از همان ابتدا که این بحران ایجاد شد جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران با مشورت های متفاوت تلاش کرد که این تنش ها کم کردن پیدا کند. آیا که ما زیاد کردن تنش در منطقه را به نفع منطقه نمی دانیم. در حال حاضر این منطقه با مشکلاتی روبروست و بحران های تازه به نفع منطقه نیست.

وی ادامه داد: سیاست ما یک سیاست تعاملی و دعوت به آرامش است و ما سیاست داشتن تماس های مورد نیاز جهت برطرف سوء تفاهم های احتمالی بین کشورهای منطقه را دنبال می کنیم و با نگاهی مثبت در این چارچوب تلاش می کنیم.

مشکلی جهت پرداخت پاداش تیم ملی فوتبال وجود ندارد

خبرنگاری از سخنگوی وزارت امور خارجه پرسید که سرمربی تیم ملی فوتبال به تازگی در مصاحبه ای با یک رسانه پرتغالی اعلام کرده که به علت تحریم ها کشور عزیزمان ایران نتوانسته پاداش افزایش به جام جهانی را از فیفا دریافت کند، آیا وزارت امور خارجه در این ارتباط اقدامی انجام داده است؟ که بهرام قاسمی در پاسخ گفت: وزارت امور خارجه همواره تمام تلاش های خود را جهت دادن سرویس های مورد نیاز به فدراسیون های ورزشی داشت است و اگر مواردی بوده آنها را پیگیری کرده است و اکنون نیز اگر مورد مشخصی باشد به وسیله وزارت امور خارجه دنبال می شود.

وی گفت: ولی فکر می کنم چنین مشکلی وجود ندارد.

بر حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق تأکید داریم

خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که قرار است طی روزهای آتی نمایندگانی از اقلیم کردستان عراق جهت مشورت در مورد برگزاری رفراندوم در این منطقه به پایتخت کشور عزیزمان ایران سفر کنند. آیا ممکن است بعد از انجام این سفرها نظر کشور عزیزمان ایران در ارتباط با برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان عراق عوض کردن کند؟ تصریح کرد: موضع کشور عزیزمان ایران در ارتباط با این عنوان تغییرناپذیر هست. موضع ما اساسی و اصولی هست. ما بر حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق تأکید داریم و این عنوان از نظر ما قابل مذاکره نیست.

قاسمی تصریح کرد: ما با دولت مرکزی و همچنین همه اقوام و قبایل عراق و همچنین عشایر این کشور ارتباط داریم، روابط خوبی با اکراد داشته و داریم و این روابط می تواند ادامه پیدا کند. اکنون آقای طالبانی در پایتخت کشور عزیزمان ایران هستند ولی همانطور که گفتم اصول سیاست خارجی ما در ارتباط با عنوان مورد اشاره ثابت است و تغییری نمی کند آیا که معتقدیم یکپارچگی در عراق و حفظ حاکمیت ملی در این کشور به نفع همه مردم عراق و همسایگان این کشور است.

وی افزود: هر اقدامی در چارچوب مورد اشاره در مقطع کنونی می تواند عراق را با هرج و مرج مواجه کند و ما بر حفظ یکپارچگی در عراق تأکید داریم.

ادعای اقدام به جاسوسی کشور عزیزمان ایران در آلمان قابل اعتنا نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه در ارتباط با ادعاهای اخیر شرکت امنیت داخلی آلمان مبنی بر اینکه کشور عزیزمان ایران اقدام به جاسوسی در آلمان می کند، تصریح کرد: هر گزارشی که منتشر می شود الزاماً گزارش درستی نیست. روابط ما با آلمان روابط خوبی هست. به تازگی وزیر امور خارجه کشورمان به آلمان سفر کرد و با تعدادی از مقامات این کشور مشورت و گفت وگو کرد.

وی تصریح کرد: نگاه و تعامل ما با همه کشورها در چارچوب عدم مداخله دیگری در امور داخلی کشورها است و این یک سیاست مشخص است.

قاسمی افزود: در مورد صحت این گزارش تردید دارم و به نظرم ادعای نابجایی مطرح شده است و قابل اعتنا نیست.

تلاش ما برداشتن هرگونه مانع در راه گسترش روابط کشور عزیزمان ایران و تاجیکستان است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه به نظر می رسد روابط کشور عزیزمان ایران و تاجیکستان در طی هفته های اخیر دچار سختى ها و آسانى ها هایی شده است به نحوی که دولت تاجیکستان اقدام به بستن یک مرکز فرهنگی کشور عزیزمان ایران در شهر خجند تاجیکستان کرده هست، تصریح کرد: کشور عزیزمان ایران و تاجیکستان دارای اشتراکات زیادی هستند و همواره تلاش کشور عزیزمان ایران در جهت گسترش روابط و برداشتن گام هایی رو به جلو جهت بسط تعاملات بین دو کشور بوده است.

وی با بیان این که گسترش روابط و تعاملات بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و دوشنبه خواست دو کشور هست، تصریح کرد: گاهی احساس می شود که عنصرهای ثالث یا کشورهای ثالث تلاش می کنند که این روابط را تحت تأثیر کارها منفی خود قرار دهند.

قاسمی ادامه داد: تلاش ما برداشتن هرگونه موانع در راه گسترش روابط دو کشور است و تلاش می کنیم که بعضی از پرسشها و سوء تفاهم های احتمالی که در دوشنبه ممکن است نسبت به پایتخت کشور عزیزمان ایران ایجاد شود، حل و فصل شود. امیدواریم این تلاش ها موثر باشد و دولت تاجیکستان نیز از بعضی شبهات و تصورات نادرستی که به آنها از سوی عنصرهای ثالث القا می شود، دوری کند و ما به روابط مستحکمی بین دو کشور دست پیدا کنیم، موضوعی که خواست دو کشور است.

تیم های مقدماتی جهت برگزاری حج اعزام شده است اند

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه نشست خبری خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی مبنی بر این که شما چندی پیش در مصاحبه ای با ایسنا اعلام کردید، قرار است هیات کنسولی از سوی کشور عزیزمان ایران در ایام حج در عربستان مستقر شود، تعداد این افراد مشخص شده است است؟ گفت: کشور عزیزمان ایران و عربستان در حال حاضر دارای روابط دیپلماتیکی نیستند. سال گذشته شهروندان ایرانی در مراسم حج شرکت نکردند ولی امسال تصمیم گرفته شده است که شهروندان ایرانی به عربستان جهت شرکت در این فریضه به عربستان سفر کنند. در همین چارچوب شرکت حج و زیارت با وزارت حج عربستان گفت وگوها و مشورت هایی را داشت و وارد مذاکره با آنها شد و شروط خاصی را کشور عزیزمان ایران مطرح کرد. این شروط با طرف سعودی در میان گذاشته شد و دو طرف به تفاهم های مورد نیاز رسیدند.

این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: تا این لحظه تصمیم بر اعزام حجاج ایرانی به عربستان هست. مقدمات کار فراهم شده است و تیم های مقدماتی اعزام شده است اند.

قاسمی همچنین با اشاره به نیازهای متفاوت حجاج در وقت شرکت در این فریضه افزود: یکی از این نیازها ارائه خدمات کنسولی به آنها هست. در همین چارچوب مشورت هایی بین شرکت حج و زیارت کشور عزیزمان ایران و وزارت حج عربستان صورت گرفت و قرار شد که ده نفر از همکاران کنسولی ما در وزارت خارجه جهت ارائه خدمات کنسولی به شهروندان ایرانی در وقت حج در چند شهر عربستان مستقر شوند.

نگاه رسانه های روس به دیدار ترامپ و پوتین مثبت بود

خبرنگاری در مورد نظر کشور عزیزمان ایران در ارتباط با مذاکرات اخیر بین مدیر جمهور روسیه و آمریکا در حاشیه نشست 20 از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که اودر پاسخ گفت: به طور معمول مذاکرات زیادی بین مقامات کشورها انجام می شود. در حاشیه اجلاس 20 نخستین دیدار پوتین و ترامپ برگزار شد. نگاه رسانه های روسی به این دیدار مثبت بود.

وی با بیان این که نفس مذاکره می تواند همواره در دنیا مثبت و قابل توجه باشد به شرطی که در محیطی براق صورت بگیرد و در جهت ایجاد صلح و امنیت جهانی باشد ادامه داد: باید منتظر بود تا اخبار بیش تری در مورد این دیدار به دست آید.

مانع و مشکلی جهت زیاد کردن همکاری های اقتصادی و تجاری با قطر و سایر همسایگان وجود ندارد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که این وزارت منزل چه حمایت هایی از تجار ایرانی جهت صادرات کالاهایشان انجام می دهد، با توجه به تحولات اخیری که در روابط قطر و تعدادی از کشورهای عربی صورت گرفته است تاکید کرد: روابط ما با همسایگان مان از جمله قطر مثل قبل در حوزه های متفاوت روال عادی خود را طی می کند. اتفاق جدیدی در حوزه روابط تجاری ما با قطر صورت نگرفته است.

وی افزود: از گذشته شرکت ها و بخش های شخصی کشور با قطر همکاری می کردند و شاید علاقه مند هستند که این روابط را گسترش دهند. آنها این کار را از طریق کانال های معمول و شرکای خود انجام می دهند و اگر مشکلاتی نیز در این ارتباط به وجود بیاید حل آن از طریق مکانیزم های خاص و متداول آن قابل پیگیری است.

قاسمی تصریح کرد: مانع و مشکلی جهت زیاد کردن همکاری ها در زمینه های اقتصادی، تجاری و سایر زمینه ها با قطر و سایر همسایگان وجود ندارد.

با مسابقه تسلیحاتی در حوزه هسته ای به شدت مخالفیم

خبرنگار دیگری در این نشست در ارتباط با امضای معاهده منع سلاح های اتمی و استقبال کشور عزیزمان ایران از امضای این معاهده و همچنین تاکید آن بر خلع سلاح اتمی در خاورمیانه پرسید که اودر پاسخ گفت: ما از نشستی که در این ارتباط برگزار شد و تفاهمی که امضا شد استقبال می کنیم.

وی با بیان این که همه باید جهت ایجاد جهانی عاری از سلاح های اتمی و کشتار جمعی که جان انسان ها را ترساندن می کند تلاش کند، تصریح کرد: اقدام صورت گرفته اقدام رو به جلویی بود و امیدواریم به زودی شاهد خاورمیانه ای عاری از سلاح و کشتار جمعی باشیم.

قاسمی تاکید کرد: ما با مسابقه تسلیحاتی در حوزه هسته ای به شدت مخالف هستیم.

اگر تفاهم آمریکا و روسیه جهت آتش بس به کل سوریه تسری یابد می تواند تفاهم مفیدی باشد

در ادامه این نشست مطبوعاتی سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با توافق آمریکا و روسیه در مورد ایجاد آتش بس در جنوب غربی سوریه و این که چقدر این توافق می تواند گارانتی اجرایی داشته باشد، با توجه به اینکه این توافق خارج از روند آستانه صورت گرفته است و در هفته گذشته پنجمین نشست این دور از مذاکرات در قزاقستان برگزار شد، گفت: در مورد گارانتی اجرایی تفاهمات صورت گرفته بین آمریکا و روسیه من نمی توانم جای مقامات آن دو کشور به شما تضمینی بدهم.

وی با اشاره به روند نشست آستانه و همکاری های ایران، ترکیه و روسیه جهت حل بحران سوریه، گفت: کشور عزیزمان ایران و روسیه به صورت مکرر با یکدیگر در تماس هستند و از کانال های مرسوم دیپلماتیک این تماس ها و مشورت ها برقرار هست. دو کشور به طور دائم در حال تبادل نظر هستند. اطلاعات مورد نیاز در حوزه سوریه را دریافت می کنیم و در این ارتباط مشورت و مشورت های مورد نیاز را نیز داریم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: اگر تفاهم آمریکا و روسیه در ارتباط با ایجاد آتش بس در سوریه به کل سوریه تسری پیدا کند و بتواند مناطق کم کردن تنش که در نشست آستانه در مورد آن صحبت شده است و همچنین دیگر نقاط سوریه را در بر بگیرد و زمینه جهت تثبیت آتش بس و ثبات در این منطقه را فراهم کند، قطعا می تواند تفاهم مفیدی باشد.

قاسمی ادامه داد: شناختی که از کارها آمریکا در سوریه داریم، از جمله بمباران سوریه از سوی آمریکایی ها و تهاجم آنها به نیروهای سوری، این عنوان (تفاهم) را با ابهام و تردید مواجه می کند و اگر قرار است چنین آتش بسی به نتیجه برسد، باید این نوع کارها آمریکا در سوریه متوقف شود.

آتش بس در سوریه نمی تواند به یک نقطه خاص محدود شود

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه حفظ تمامیت ارضی سوریه و تسری آتش بس به تمامی نقاط خاک سوریه جهت کشور عزیزمان ایران مهم و حائز اهمیت هست، گفت: آتش بس نمی تواند به یک نقطه خاصی محدود شود و از دیگر سو در این نشست ها و مذاکرات باید به واقعیت های روی زمین به خوبی توجه شود، آیا که تجربه نشان داده که اگر به واقعیت ها توجه نشود اینگونه تفاهم ها با شکست مواجه می شوند.

قاسمی با تاکید مجدد مبنی بر اینکه در این فرایند آنچه که باید مدنظر باشد، حفظ حاکمیت سوریه و خواست مردم این منطقه هست، تصریح کرد: اگر این تفاهمات در این چارچوب نباشد، من تردید دارم که توافقی در مورد سوریه به نتیجه منجر شود و در این فرایند بسیار مهم است که دولت و ملت سوریه با نتیجه این نشست ها و تفاهماتی که صورت می گیرد موافق باشند.

خبرنگاری در مورد وقت اجرای نشست کمیسیون برجام پرسید که بهرام قاسمی در پاسخ تصریح کرد: تاریخ برگزاری کمیسیون برجام معمولا مشخص است و در وقت مقرر خود برگزار می شود.

وی اظهار کرد: در نشست های این کمیسیون مباحثی که از جلسات قبل باقی مانده و یا مشکلاتی که در راه روند برجام وجود دارد، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

دور بعدی مذاکرات کشور عزیزمان ایران و کانادا در اوتاوا برگزار می شود

خبرنگاری در ارتباط با آخرین روند گفت وگوهای کشور عزیزمان ایران و کانادا جهت برقراری روابط دو جانبه از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که قاسمی در پاسخ اظهار کرد: پیش از برگزاری انتخابات آقای ظریف به صورت تلفنی با وزیر خارجه کانادا صحبت کرد و در همان ایام هیاتی کانادایی در سطح مدیرکل جهت گفت وگو به پایتخت کشور عزیزمان ایران آمد.

وی افزود: در نتیجه این گفت وگوها قرار شد مذاکرات دو طرف ادامه پیدا کند و تاریخ جدیدی جهت دور بعدی از مذاکرت بین کشور عزیزمان ایران و کانادا مشخص شود.

قاسمی با بیان اینکه فکر می کنم دور بعدی این مذاکرات در اوتاوای کانادا برگزار می شود، افزود: خوش بین هستیم که این مذاکرات ادامه و به نتیجه های مطلوبی دست پیدا کند.

ایران در دفاع از مرزهای خود جدی است

به زودی کمیسیون یکسان امنیتی کشور عزیزمان ایران و پاکستان برگزار می شود

خبرنگاری دیگری در این نشست به ادعای اخیر بعضی از رسانه های پاکستانی مبنی بر اینکه اخیرا چند راکت از طرف مرزهای کشور عزیزمان ایران به سمت بلوچستان پاکستان پرتاب شده است هست، اشاره کرد و نظر دستگاه دیپلماسی را در مورد این ادعا جویا شد که بهرام قاسمی در تصویر العمل تصریح کرد: متاسفانه علی رغم سفر چندی قبل آقای ظریف به اسلام آباد در راس یک هیات سیاسی و نظامی و گفت وگوهای صورت گرفته در این سفر و توافق دو کشور بر تشکیل کمیته هایی، هنوز گه گاه در مرز با پاکستان شاهد کارها و فعالیت های نیروهای تروریستی هستیم. کشور عزیزمان ایران در دفاع از مرزهای خود جدی است و بر این عنوان همواره تاکید کرده ایم.

قاسمی با اعلام این خبر که به زودی کمیسیون یکسان امنیتی کشور عزیزمان ایران و پاکستان برگزار می شود، گفت: برگزاری این کمیسیون حاصل تفاهماتی است که در سفر اخیر آقای ظریف به اسلام آباد بین دو کشور حاصل شد. در این کمیسیون در مورد چگونگی ایجاد امنیت زیاد در مرزها و تثبیت آن مقامات دو کشور گفت وگو و مشورت می کنند.

حجاج نباید نگرانی عمده ای داشته باشند

سخنگوی وزارت خارجه در این نشست در پاسخ به سوالی در ارتباط با امنیت زائران ایرانی در عربستان و چگونگی تامین این عنوان از سوی دولت ریاض، خاطرنشان کرد: تامین امنیت حجاج بر عهده طرف عربستانی هست. این مساله مهمی است و در نشست ها و گفت وگوهایی که با دولت عربستان در ارتباط با عنوان حج صورت گرفته، در مورد امنیت حجاج ایرانی و تضمین این عنوان صحبت های زیادی شده است و اطمینان های مورد نیاز داده شده است است.

قاسمی با بیان اینکه تا این لحظه که صحبت می کنیم حجاج ما نباید نگرانی عمده ای داشته باشند، افزود: در اینترنت با نیت های متفاوت صحبت هایی مطرح می شود که می تواند باعث نگرانی حجاج و خانواده های آنها شود. توصیه ما این است که مردم اخبار حج را از کانال های شرکت حج و زیارت دریافت کنند. مذاکره کننده مهم در مورد حج این شرکت است و تا آنجا که من می دانم آنها نسبت به روند اعزام حجاج و تفاهم های صورت گرفته خوشبین هستند. در مورد امنیت حجاج گفت وگوهای زیادی بین دو کشور صورت گرفته و ما امیدواریم مشکلی ایجاد نشود.

حکم اخیر دادگاه کانادایی علیه کشور عزیزمان ایران خلاف موازین و اصل مصونیت دولت ها است

خبرنگاری به کارها ضد ایرانی اخیر دولت کانادا علیه کشور عزیزمان ایران اشاره کرد و خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت به تازگی یکی از دادگاه های کانادا حکمی علیه کشور عزیزمان ایران داده و از دیگر سو دولت اوتاوا، نام کشور عزیزمان ایران را از لیست کشورهای حامی تروریسم از بین بردن نکرده و همچنان در این لیست حفظ کرده است این کارها چه تاثیری می تواند در روند گفت وگوهای کشور عزیزمان ایران و کانادا جهت برقراری روابط داشته باشد، که بهرام قاسمی در پاسخ گفت: اگر اینگونه پرسشها نبود نشست های کارشناسی بین دو کشور در داخل و خارج از کشور عزیزمان ایران می توانست به نتیجه های مشخص تری نائل شود. این که می بینیم مذاکرات ادامه دارد و هنوز شاهد تفاهم مهم نیستیم، نشان می دهد که در ارتباط با بعضی از مباحث با مشکلاتی روبرو هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه حکم اخیر دادگاه کانادایی علیه کشور عزیزمان ایران را خلاف موازین و اصل مصونیت دولت ها بیان کرد و گفت: این حکم از نظر کشور عزیزمان ایران قابل قبول نیست. حق اعتراض جهت ما وجود دارد و از طریق سیستم قضائی این عنوان را پیگیری می کنیم و چیزی نیست که در مورد آن سکوت کنیم.

این دیپلمات با بیان اینکه در حوزه روابط دو جانبه این برخوردها لحاظ می شود، در بخش دیگری از صحبت های خود به اقدام نادرست دولت قبلی این کشور در لغو مصونیت حاکمیت کشور عزیزمان ایران اشاره کرد و گفت: امیدواریم این اقدام نادرست به وسیله دولت کانادا تصحیح شود. موانع موجود برطرف شود و اگر چنین اتفاقی صورت بگیرد راه جهت بسیاری از پرسشها باز می شود.

بهرام قاسمی در مورد اخبار انتشار یافته مبنی بر برگزاری نشست یکسان وزرای خارجه، نیرو و مدیر شرکت محیط زیست در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با عنوان سد سازی ترکیه گفت: من در مورد جلساتی که با حضور وزاری دولت در مجلس تشکیل می شود اطلاعی ندارم.

وی ادامه داد: البته بخشی از عنوان مورد اشاره شما در حوزه کاری وزارت خارجه واقع شده است است و این وزارتخانه در تماس و گفت وگو با مقامات این کشور همسایه این عنوان را دنبال می کند.

خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت که 29 تیر ماه وقت امضای ترامپ جهت لغو تحریم ها به مدت 6 ماه هست. آیا به نظر شما ترامپ این اقدام را انجام خواهد داد یا نه که وی گفت: در مورد چگونگی اقدام ترامپ نمی شود الان صحبت کرد و تحلیلی ارائه داد، ولی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران با توجه به روند تحولات، سناریوهای خود را دارد و براساس نگاه و اقدام طرف برابر برخوردهای مورد نیاز را خواهد داشت و برنامه های خود را اجرا می کند.

باید در جریان مذاکرات آستانه به پیچیدگی ها و مشکل کار دقت داشت

بهرام قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد روند نشست آستانه و گفت وگوهای مقامات ایران، روسیه و ترکیه در این نشست ها گفت: پنجمین نشست آستانه به تازگی برگزار شد. این نشست دارای سختى ها و آسانى ها های خاص خود است و تفاهم بر روی نقاط کم کردن تنش و مکانیزم اجرای آن با توجه به پارامترهایی که در سوریه فعال هستند کار آسانی نیست.

وی به پیچیدگی های حل بحران سیاسی سوریه اشاره کرد و گفت: قرار شد مذاکرات آستانه ادامه پیدا کند و دور بعدی نشست کارشناسی آن در پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار خواهد شد ولی آنچه که مهم است این مذاکرات ادامه دارد و باید در جریان این مذاکرات به پیچیدگی ها و مشکل کار دقت داشت.

در ادامه این نشست، خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت، در پی توافق اخیر روسیه و آمریکا، گویی اسرائیل از دولت روسیه خواسته است که کشور عزیزمان ایران و نیروهای حامی کشور عزیزمان ایران از جنوب و جنوب غربی سوریه دور نگه داشته شوند و در این منطقه حضور نداشته باشند و طبق بعضی از اخبار به نظر می رسد که دولت روسیه با این عنوان موافقت کرده است که قاسمی در پاسخ گفت: بیانات مقامات رژیم صهیونیستی در مورد کشور عزیزمان ایران و نگاه آنها به عنوان سوریه و جریان مقاومت چیز جدیدی نیست. مذاکرات اخیر در ارتباط با ایجاد آتش بس در سوریه را دو طرف روس و آمریکایی ها انجام دادند و ریز مذاکرات خیلی مشخص نیست و باید منتظر ماند.

امیدواریم در نشست ها و گفت وگوهای اخیر مربوط به سوریه واقعیت ها در نظر گرفته شود تا به شکست منجر نشود

وی افزود: بسیاری از این گونه نشست ها برگزار شده است ولی چون در توافقات حاصله واقعیت های منطقه در نظر گرفته نشده، این تفاهمات عملی نشده است و ما امیدواریم که در نشست ها و گفت وگوهای اخیر این واقعیت ها در نظر گرفته شده است باشد تا به شکست منجر نشود.

قاسمی با بیان این که این گونه تفاهمات در صورتی می توانند موفق شوند که کل سوریه را در بر بگیرند و در کل این کشور ثبات ایجاد شود، گفت: البته با توجه به مواضع آمریکایی ها و کارها آنها در سوریه و همچنین اهداف رژیم صهیونیستی با تردیدها و ابهاماتی روبرو هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که در حال حاضر نمی توانیم قضاوت نهایی کنیم که بر اساس توافقات نشست آستانه، نیروهای مستشاری کشور عزیزمان ایران در منطقه مورد اشاره حضور دارند یا ندارند، ادامه داد: روند توافقات آستانه در حال انجام است و افت و خیزهای خود را با توجه به پیچیدگی عنوان دارد.

وی با بیان این که تجربه آستانه نشان می دهد که این نوع تفاهمات در کلام راحت است ولی در عمل سخت و پیچیده هست، در پاسخ به این پرسش که با توجه به صحبت های شما می توان این نتیجه را گرفت که روس ها قسمتی از مذاکرات خود با آمریکایی ها در مورد سوریه را به کشور عزیزمان ایران انتقال یافته نکرده اند؟ تصریح کرد: قرار نیست من اینجا هر صحبتی را مطرح کنم، حوزه دیپلماسی ملاحظات خاص خود را دارد.

هیاتی روسی فردا به پایتخت کشور عزیزمان ایران می آید

قاسمی گفت: روز یک شنبه با سفیر روسیه در پایتخت کشور عزیزمان ایران دیداری داشته و گفت وگوهایی نیز در مورد توافق اخیر انجام داده است و امروز نیز قرار است دیداری انجام شود و روز سه شنبه یک هیات روسی به کشور عزیزمان ایران می آید و با مقامات کشور عزیزمان ایران در مورد پرسشها مخلتف از جمله مساله سوریه مشورت و گفت وگو می کند.

واژه های کلیدی: ایران | سوریه | ارتباط | ایرانی | بحران سوریه | وزارت خارجه | وزیر امور خارجه | وزارت امور خارجه | وزارت حج عربستان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs